NĘCENIE DYWANOWE

Inne technika nęcenia to nęcenie dywanowe. Stosuję się je aby przyzwyczaić rybę do danego miejsca aby popierały z niego naszą zanętę i regularnie go odwiedzały. Zanętę należy rozsypać po większej powierzchni może to być np. kwadrat 1×7 m. Na obsypanie takiej miejscówki wystarczająca ilość zanęty to średnio 7 kg. Większa ilość zanęty mogła by źle wpłynąć na ryby lub jest odstraszyć i wtedy będą omijały naszą miejscówkę. Nęcenia dywanowego używamy przed zaplanowaną wcześniej zasiadką, czyli nęcimy 3-4 dni prze naszą zasiadką. Jeżeli nęcimy co dziennie to bardzo ważne jest to abyśmy nęcili każdego dnia o tej samej porze, wtedy ryba się zobaczy że co dziennie w naszym miejscu znajduje się nowy pokarm i się do tego przyzwyczai. Najlepiej zacząć nęcić drobniejszą zanętą w pierwszych dniach: drobnymi pelletami, nasionami typu konopie kukurydza oraz przekrojone kulki proteinowe lub rozkruszone za pomocą kraszera tak aby w kolejnych dniach bliżej zasiadki wsypać “grubszy towar” czyli całe kulki proteinowe oraz większe pellety. Drobna zanęta w pierwszych dniach nęcenia przyciągnie w nasze łowisko dużo małych ryb ale za nimi pójdą też większe okazy ale to już wtedy gdy będziemy na zasiadce.

 

Dywanowa zanęta

 

Przybliżona taktyka nęcenia dywanowego to znacznie trudniejszy i dłuższy sposób nęcenia, którego używamy na znacznie większych zbiornikach aby przyciągnąć rybę z innego obszaru akwenu właśnie w nasze łowisko. Jeżeli akwen jest naprawdę duży to sypiemy większy dywan , którego pole może wynosić nawet 20-30 m kwadratowych lub więcej ale to się wiąże z tym że dziennie do nęcenia będziemy potrzebowali od 10-20 kg zanęty a nawet więcej.

Nęcenie dywanowe jest skuteczne wtedy gdy nęcimy kilka dni tak jak już wspominałem wcześniej przed naszą zasiadką. Jeżeli nęcimy 5-6 dni to ryba już się przyzwyczai i co dziennie będzie żerowała w tym miejscu. Dlatego też gdy po kilku dniowym nęceniu siądziemy na zasiadkę to nie należy już tak “grubo” nęcić tylko musimy wtedy donęcać ryby, aby utrzymać je w naszym łowisku wystarczy nam wtedy ok 2-3 kg zanęty dziennie.

Różne sposoby nęcenia w zależności od danego łowiska są dobre i skuteczne pod warunkiem że przed planowaną zasiadką  pozbieramy informacje o naszym nowym łowisku. Warto też popływać po akwenie z echosondą aby odszukać ciekawych miejsc. Skutecznym sposobem jest także kilka dni pod rząd przyjechać nad wodę i zabrać ze sobą lornetkę i popatrzeć na lustro wody, gdzie karpie żerują. Na codzienną obserwacje trzeba poświęcić sporo czasu ale takie to już są nasze wspaniałe uroki karpiarstwa za co kochamy karpiowanie . Jak już poznamy łowisko to nasze efekty będą niesamowite.

3 KOMENTARZE

  1. […] Na nęcenie dywanowe możemy pozwolić sobie łowiąc w dużych zbiornikach zaporowych, w których jak wiemy nie jest łatwo zwabić karpia w nasze łowisko. Dywanowo możemy nęcić także w sytuacji, gdy nie mamy pewności że wybraliśmy odpowiednią miejscówkę. W takim wypadku możemy usypać ścieżki z dywanowej zanęty, które poprowadzą do miejsca w którym łowimy. Kolejna sytuacja w której można nęcić dywanowo. Łowiąc na otwartej wodzie, jeżeli zauważymy że w okolicach miejsca w którym kładziemy zestawy znajdują się zatopione drzewa lub inne miejsca w których karpie lubią przebywać to polecam aby usypać ścieżkę z dywanowej zanęty aż do naszej miejscówki.Więcej informacji o nęceniu dywanowym TUTAJ […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here